0.00
0
Kelime-i Şehadetin Manası Nedir?
La ilahe illallah’a şehadet şunları gerektirir:

1 – Allah-u Teâlâ’dan başka tapılanları reddedip onlardan beri olmak. İşte bu, Lâ ilâhe’nin manasıdır. Yani; ibadeti hak eden sadece Allah-u Teâlâ’dır. İlah edinilen sahte ilahlar ise asla ibadeti hak etmemektedirler. Ayrıca La ilahe sahte ilahlara ibadet eden müşriklerden de beri olmayı gerektirir.

2 – Sadece Allah-u Teâlâ’ya, Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem’e ve mü’minlere vela göstermeyi, Mü’minleri sevmeyi, onlara yardım etmeyi ve topluluklarına katılmayı gerektirir.

3 – Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in gösterdiği ve emrettiği şekilde Allah-u Teâlâ’ya ibadet etmeyi gerektirir.

La ilahe illallah’ın iki rüknu vardır.

a – Red (Nefy) rüknu: Bu “La İlahe”dir. Bunun manası; Allah-u Teâlâ’dan başka bütün ibadet edilenleri ve onlara ibadet edenleri reddetmektir.

b – Kabul (İsbat) rüknu: Bu “İllallah”tır. Bunun manası; ibadeti sadece Allah-u Teâlâ’ya has kılmak demektir.

La ilahe illallah’ın manasını şöyle özetleyebiliriz;

LA İLAHE: Tâgutu ve kendini ilahlaştıranları tanımayıp inkâr edeceğime, onlarla ilişkimi keseceğime, kalbimi bu pisliklerden temizlemek için bütün gücümü kullanacağıma dair Allah’a söz veriyorum.

İLLALLAH: İbadetimde ve ibadetimin gerektirdiği şeylerde tam anlamıyla ihlâslı olacağıma; ilim, akide ve amelde sadece ve sadece tek olan Rabbim Allah’ın rızasını hedef kabul edeceğime

Buy Cialis Professional UK

, bütün amellerimi, ibadetlerimi, ihlâsımı, Rasûlullah’ın öğrettiği şekilde yapacağıma dair Allah’a söz veriyorum.

MUHAMMEDUN RASÛLULLAH: Rabbime olan ibadetlerimi insanların düşüncelerine, kendi arzu ve hevesime ve bid’ate göre yapmayacağıma, fakat bütün ibadetlerimi Allah’ın sevdiği, Kur’an’da gösterdiği, Rasûlüne öğrettiği ve Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in de bizlere gösterdiği şekilde yapacağıma dair Allah’a söz veriyorum.

İbadet Nedir?

17 July 2021
Next Post

Bir cevap yazın

X